Od marcowego wybuchu epidemii COVID-19, polski system opieki zdrowotnej został w znacznej części przestawiony na walkę z tą chorobą. Niestety – jak zauważa coraz więcej ekspertów – znacznie ograniczyło to dostęp pacjentów do diagnostyki i leczenia innych schorzeń w tym ostrej zatorowości płucnej. Tymczasem jest ona trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów spośród chorób układu krążenia (po chorobie niedokrwiennej serca i udarach mózgu).
Czym jest zatorowość płucna i jakie są jej pierwsze symptomy – co nas powinno niepokoić?
Co wpływa na pojawienie się tego problemu zdrowotnego?
W jaki sposób diagnozuje się zatorowość płucną?
Jak wyglądała leczenie? Czy można uniknąć operacji?
Czy epidemia COVID-19 wymusiła zmiany w leczeniu zatorowości płucnej?
Od czego zależy powrót do zdrowia?
Oddział Kardiochirurgii Szpitala Medicover
Oddział Kardiochirurgii wykonuje pełen zakres operacji kardiochirurgicznych u dorosłych. Doświadczony zespół specjalistów kardiochirurgów wspierany jest przez zespół dyplomowanych perfuzjonistów, instrumentariuszek, pielęgniarek i rehabilitantów oraz nowoczesne metody leczenia zabiegowego. Leczenie obejmuje kwalifikację i przygotowanie do operacji, zabieg operacyjny i leczenie pooperacyjne z rehabilitacją do wypisu pacjenta do domu. Zakres zabiegów obejmuje m.in.: wszczepianie pomostów aortalno - wieńcowych z użyciem krążenia pozaustrojowego oraz bez użycia krążenia pozaustrojowego (na bijącym sercu) leczenie nabytych wad serca, także metodami małoinwazyjnymi: plastyka i wszczepienie zastawki mitralnej, aortalnej i trójdzielnej, w tym plastyka zastawki mitralnej z przezkoniuszkowym wszczepieniem nici Neochordae leczenie zatorowo-zakrzepowego nadciśnienia płucnego i zatorowości płucnej (endarterektomia tętnic płucnych) operacje tętniaków aorty wstępującej i łuku aorty
Oddział Kardiochirurgii jest wiodącym w Polsce ośrodkiem chirurgicznego leczenia zatorowo-zakrzepowego nadciśnienia płucnego. Realizujemy program chirurgicznego leczenia zatorowo-zakrzepowego nadciśnienia płucnego i zatorowości płucnej wdrożony przez prof. dr hab. med. Andrzeja Biedermana. W ramach szpitala istniej ścisła współpraca kardiochirurgów z zespołem Oddziału Kardiologii kierowanym przez dr hab. n. med. Pawła Derejkę. Oddział Kardiologii jest wiodącym ośrodkiem w zakresie ablacji podłoża zaburzeń rytmu serca - wykonujemy zabiegi prądem o częstości radiowej (RF) oraz krioablacje (punktowe i balonowe), a także posługujemy się nowoczesnym systemem nawigacji wewnątrzsercowej – CARTO. Oddział świadczy usługi zarówno komercyjnie, jak i w ramach kontraktu z NFZ prowadząc całodobową działalność w trybie ostrego dyżuru kardiochirurgicznego.